Zapáľte sa

0
(0)

fire

Mnoho ľudí číta motivačné knihy, pozerá videá a číta tento článok. Myslia si, že raz zažijú niečo, čo ich nakopne. Že objavia nejakú čarovnú formulku, knihu, článok, elixír, po ktorom už budú dlhodobo motivovaní a nič ich nezastaví. Že potom sa ich život akoby mávnutím čarovného prútika naraz zmení.

Kto si myslí, že je to také jednoduché, bude čoskoro sklamaný a frustrovaný. Možno po prečítaní nejakej knihy máte silnú motiváciu, ale po týždni zistíte, že chuť niečo robiť odišla nevedno kam. Potom sa dostavia pocity sklamania a frustrácie.

Ľudia sa často sťažujú, že motivácia nevydrží. Sprchujete sa každý deň? Prečo nie len raz za mesiac? Motivácia je ako sprcha – tiež nevydrží, a preto sa sprchujeme denne. Tak aj motivovať sa musíte každý deň.

Prispôsobte si prostredie

Skúste si zanalyzovať, čo vám stojí v ceste k cieľu. Veci, ktoré máte doma, činnosti, ktorým sa venujete alebo ľudia, s ktorými trávite čas. To všetko vás môže na ceste k cieľu buď brzdiť alebo posúvať ďalej.

Najrozšírenejšia kniha na svete hovorí, že zlá spoločnosť kazí užitočné zvyky. Nájdite si spoločníkov, ktorí vás podporia, nie takých, ktorí oslabia vaše rozhodnutie. Keď sa alkoholici vrátia z liečenia, často sa znova zamotajú do svojej závislosti, pretože nepoznajú nikoho iného, len alkoholikov, s ktorými trávili čas v krčme. Nemajú iných kamarátov. V takom prostredí je pre nich ťažké, ba až nemožné niečo zmeniť. Jednoducho ignorujte ľudí, ktorí sú proti vám.

Ak chudnete, sťažte si prístup k sladkostiam. Zbavte sa ich. Nie je dobré mať doma čokoládu alebo keksy. Ak ich nemáte na očiach a ľahko prístupné, tak chuť bude slabšia a odhodlanie silnejšie.

Ak sa chcete na niečo sústrediť, napríklad na učenie, nemôžete sa čudovať, že vám to nepôjde, keď na pozadí beží televízor alebo počúvate popri tom rádio. Zbavte sa rozptyľujúcich činiteľov: vypnite facebook, odhláste sa z mailu, vypnite notebook, mobil vyhoďte von oknom, zamurujte si dvere, presťahujte sa…

Majte svoj cieľ stále na očiach:

  • zriaďte si nástenku
  • na dvere do chladničky si vylepte fotku tučného človeka
  • na pozadie v mobile si dajte motivačné motto

Čím viac vecí vám bude pripomínať, čo máte robiť, tým lepšie.

Nespoliehajte sa na motiváciu zvonku

Po prečítaní nejakej knihy, po návšteve nejakého podujatia alebo po vypočutí poučnej prednášky si možno poviete, že navždy zmeníte svoj život. Je to len ilúzia. Ste poriadne namotivovaní, ale časom to ochabne. Keď sa dostaví denná rutina, väčšinou sa vrátite do starých zabehnutých koľají.

Nemôžete si myslieť, že nejaký rečník alebo autor knihy vás namotivuje. Motivujte sa sami. Robte to každý deň. Rozprávajte priateľom o svojich plánoch a cieľoch. O výsledkoch, ktoré ste už dosiahli. Čítajte pravidelne motivačné články, knihy, blogy na tému, ktorej sa aktuálne venujete. Robte hocičo, čo vám pomôže zostať zameraný na váš cieľ. Pretože strata pozornosti sa rovná strata motivácie. Ak však vo vašom srdci planie oheň, dosiahnete aj nemožné.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *