Urobím to neskôr…

0
(0)

prokastrinacia„O mesiac mám odovzdať projekt. Mám na neho hŕbu času. Už sa teším ako si dám na ňom záležať. Vychytám všetky muchy. Poučil som sa z minula a teraz ho určite nebudem robiť na poslednú chvíľu. Idem osláviť, aký mám super život.“

Týždeň pred odovzdaním: „Mám stále dosť času. Začnem si hľadať potrebné informácie a potom sa do toho pustím. Momentálne som však uťahaný. Idem si pozrieť film, ktorý  dávajú v telke.“

Tri dni do odovzdania: „Ten čas ale ubehol. Mal by som začať pracovať. Dnes však máme naplánovanú návštevu u známych. Začnem hneď zajtra. Teraz už naozaj, aby som to stihol.“

Dva dni do odovzdania: „Začnem pracovať, pretože čas je neúprosný. Takže čo to mám robiť? … aha, no jasné. Idem si pripraviť všetko, čo na vypracovanie projektu potrebujem.“ O päť minút už pozerám video, ktoré dala známa na facebook. Pozriem ešte desať ďalších videí a dobre sa nasmejem. Potom ešte  odpíšem na zopár mailov, ktoré ma čakajú v schránke. Večer zistím, že som dokopy nič neurobil. Nastavujem budík na zajtra a utešujem sa, že pod tlakom aj tak pracujem lepšie.

Ostáva jeden deň: „Zaspal som. Neznášam budík. Hneď po raňajkách sa do toho pustím. Mám na to celý deň.“ Za hodinu zisťujem, že projekt je komplikovanejší ako som si myslel. Už ho nestíham vypracovať v požadovanej kvalite. Pomôže mi google. Síce to nie je čisto moja práca, ale ja nestíham.

V noci sa nevyspím a ešte niekoľko dní som podráždený. Šéf s mojou prácou nie je spokojný. Ja nie som spokojný s celým svojim životom. Pritom sa tomu dalo v pohode predísť, keby som so svojou prácou začal skôr.

Prokrastinácia

Podobný príbeh sa odohráva v životoch miliónov ľudí každý deň. Títo ľudia prokrastrinujú. Prokrastinácia je zlozvyk odkladania činností, ktoré by sme mali urobiť teraz na neskôr a radšej sa venujeme viac príjemným veciam. Je to choroba. Vysáva z človeka všetku pozitívnu energiu. Vyplýva z nedostatku sebakontroly. Máme zámer konať, ale nemáme dostatočné sebaovládanie, aby sme konali, keď si zaumienime.

„Prokrastinácia je mrcha, ktorá ti môže zničiť celý život.“

Výsledkom je viac stresu, horšia kvalita práce, horšie známky v škole. Niekedy to môže viesť k vyhodeniu z práce, či zo školy. Prokrastinácia je hlavnou príčinou, prečo študenti nezvládli vypracovať záverečnú prácu.

Prečo jednoducho nerobíme to, o čom vieme, že by sme to mali robiť? Naše telo má mechanizmus, ktorý nám slúži na zvládanie stresu. Odložiť dôležité veci na neskôr je príjemné a uvoľňuje to napätie. „Urobím to zajtra“, prináša pozitívne pocity.

Ako prokrastinovať

Zapni si televízor a nemusíš robiť nič viac. Tam sa ti o program postarajú producenti. Alebo si môžeš sám vybrať čo si pustíš. Urob to lepšie – zapni si youtube. Ešte nikdy sa ho nikomu nepodarilo pozrieť celý. Čo keby si bol prvý?

Máš k dispozícii sociálne siete, ktoré momentálne kraľujú v tomto obore. Nie, nevymysleli ich preto, aby ste boli v kontakte s priateľmi. Ale preto, aby ste im venovali čas a pozornosť a generovali ich tvorcom zisk.

Choď sa najesť, určite si hladný. Venuj sa športu. Je to dobré pre tvoje telo a určite ti potom práca pôjde lepšie. Poupratuj si byt. Dokonca aj umývanie riadu je zaujímavejšie ako tvoja práca, to ti garantujem.

A nakoniec môj najobľúbenejší spôsob. Čítaj si články o prokrastinácii. Čítaj články ako je tento a iné, ktoré sú na tomto blogu. Ako byť produktívnejší, šťastnejší , ako si zlepšiť život. Áno, tieto priam zázračné články urobia všetku prácu za teba.

Sebaklam

My ľudia sme strašní, keď ide o predpovedanie budúcnosti. Najmä, keď ide o to, ako sa budeme cítiť. Zajtra sa ti nebude chcieť viac!

Možno si povieš: „Lepšie sa mi pracuje pod stresom.“ Je to mýtus. Ty pracuješ iba pod stresom, preto to hovoríš. V skutočnosti časový stres znižuje kvalitu výkonov o 40%.

Namiesto toho, aby si si povedal: „Nenapíšem tú knihu“, tak si povieš: „Napíšem ju, ale začnem až zajtra.“ Je to taká psychologická barlička. V skutočnosti klameš sám seba.

Onedlho tu pribudne článok s návodom ako prokrastináciu poraziť.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho s ostatnými lenivcami. A teraz už sa pusť do práce!

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *