Tri dôvody, prečo nepozerať televízor

0
(0)

telkaTelevízor patrí k základnému vybaveniu väčšiny domácností. Niektorí majú dokonca televízorov viacero. Prečo je televízia taká obľúbená? Umožňuje únik z reality. Síce je to únik do lacného a prázdneho sveta, ale väčšine ľudí to stačí. Pozrime sa na tri dôvody, prečo je dobré prestať sledovať televízor.

1. Strata času

Väčšina ľudí pozerá televízor každý deň a to často niekoľko hodín. Ak si občas niečo pozrieme môže to byť užitočné, ak je to kvalitný program. Ak však každý deň trávime pri televízore pár hodín a pozeráme všetko čo vysielajú, časom nám začnú chýbať vlastné zážitky.

Možno nepatríte ku gaučovým povaľačom, ale v televízii sledujete iba správy. Všetci chceme byť informovaní a v obraze. Avšak zrátajme si to. Ak každý deň sledujeme správy, ktoré trvajú len 20 minút, tak ročne im venujeme päť celých 24-hodinových dní!

Hlavnou úlohou každého televízneho programu, vrátane správ nie je objektívne informovať. Ich úlohou je zarobiť. Nie je dôležité nakoľko kvalitné sú to informácie. Najdôležitejšie je, aby zarábali. Toto sú tri titulky zo včerajšieho spravodajstva:

Posledné sekundy Benedikta XVI. vo Vatikáne
Slovenský zoznam potravín na prežitie konca sveta
Len 14-ročné dievča ukradlo babičke takmer 19-tisíc eur

Ako nám tieto informácie dokážu zlepšiť život? Nijako! Väčšina správ v nás vyvolá negatívne pocity, v lepšom prípade nás niečím pobaví. To je všetko. Keď sa udeje niečo naozaj dôležité dostane sa to k nám, či správy sledujeme alebo nie.

2. Televízor degeneruje

Televízia predkladá hotové obrazy. Nenúti nás zapojiť svoju predstavivosť a fantáziu. A čo nebudeme polievať, to prestane rásť. Načo si predstavovať, keď len stačí čakať čo sa bude diať ďalej? Načo niečo vlastné tvoriť? Veď vlastná tvorba by v porovnaní so špičkovou televíznou produkciou aj tak za veľa nestála.

Sme takými ľuďmi s akými sa stretávame. Chcete mať za svojho najlepšieho kamaráta televízor? Ja určite nie. Ak si zvykneme na myšlienky, ktoré servíruje televízia tak časom aj my budeme myslieť na rovnakej úrovni. Staneme sa rovnako slabými, ako je slabý televízny program, ktorý sledujeme.

3. Reklamy

Najhorší spôsob ako tráviť voľný čas je sledovať reklamy a tie tvoria minimálne štvrtinu vysielacieho času. Televízor je elektronický hltač peňazí. Tento titul mu patrí právom, práve kvôli reklamám. Veci, ktoré vidíme v reklame by sme si často ani nekúpili, pretože ich nepotrebujeme. Reklama nám vnukne túžbu. Vždy je potrebné položiť si otázku: Naozaj to potrebujem? Viac materiálnych vecí neurobí človeka šťastnejším.

Knihy na rozdiel od televízora rozvíjajú predstavivosť. Pri čítaní viac zapájame svoj mozog. To podporuje rozvoj tvorivosti. Knihy nám zabezpečia bohatšiu slovnú zásobu. Sčítaný človek má veľa výhod:

  • lepšie vie vyjadriť čo potrebuje
  • je pohotovejší v reči
  • dostáva viac nápadov vďaka bohatej predstavivosti
  • napadnú mu viaceré riešenia, keď nastane nejaký problém

Čo nám prinesie sledovanie televízie? Rozptýlenie? A čo keby sme namiesto toho venovali svoj čas rodine a priateľom? Alebo podnikaniu? Alebo keby sme namiesto toho cvičili?

Namiesto správ čítajme knihy. A namiesto sledovania seriálov sa zhovárajme so živými ľuďmi. Žime svoj vlastný život, nepozerajme sa ako žijú cudzí.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

2 comments

  1. ale ked to tak zhodnotim v detstve som pozerala nonstop televiziu a slovnu zasobu som mala pestrejšiu než moji rovesnici… dosť zavisi od toho čo v tej televizii pozerame…mna tak trochu telka vychovavala :D a vo vztahoch ma vychovava doteraz :D

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *