TOP 20 postrehov od víťazov štafetového behu Od Tatier k Dunaju

Cez víkend 19. a 20. augusta 2017 sa uskutočnil najznámejší štafetový beh na Slovensku, podujatie Od Tatier k Dunaju. Zúčastnilo sa ho vyše 200 tímov a viac ako 2000 bežcov.  Mal som tú česť byť súčasťou víťaznej dvanástky - štafety Active life - zdravšie Slovensko.

V mnohom je tento pretek ťažší ako maratón. Ten odbehnete za 3-4 hodiny a potom už len nadávate na svalovicu a užívate si endorfíny v cieli. 345 kilometrov dlhý štafetový beh beží 12 ľudí (s výnimkou kategórie ULTRA). Ako jednotlivec toho nabeháte menej ako na maratóne (cca 30 km) a s niekoľkohodinovými prestávkami medzi troma behmi, ale celkovo trvá podstatne dlhšie, musíte byť v strehu a idete aj rýchlejšie tempo. Pripravte sa na noc bez spánku alebo len s minimom spánku v nepohodlnej polohe. K tomu pripočítajte šoférovanie, presúvanie sa autami po slovenských cestách a psychické vypätie, keď musíte stihnúť každú z 35 odovzdávok načas a nikde počas cesty nezablúdiť.

Na behu OTKD však zažijete pocity, aké na iných podujatiach a behoch nemáte ako zažiť. Spoznáte nečakané reakcie organizmu na záťaž, ktorú ste dosiaľ nepoznali. Je to iná úroveň únavy, vyčerpanosti mixovaná s endorfínovým šťastím. Dobehnúť ako prvý je už len príjemný bonus. Beh je individuálny šport, ale OTKD je výnimka. Tu nezáleží až tak na jednotlivcovi, ale na tom ako súdržný a vyrovnaný je celý tím.

Tu sú postrehy členov našej štafety:

 1. „Teší ma osobák na 10 km čím som prevýšil svoje očakávania a to aj napriek trom pretekom za noc.“ (Joži)
 2. „Pamätať si budem atmosféru mojich dvoch nočných úsekov, keď mi romantiku dotváral celkom slušný lejak.“ (Maťo)
 3. „Vyhlásenie výsledkov mohlo byť  skôr, čakalo sa príliš dlho, sme mohli byť v polke cesty domov.“ (Rado)
 4. „Vďaka OTKD som spoznal úžasnú partiu ľudí, ktorí dokázali makať ako jeden.“ (Joži)
 5. „Prechod cieľovou bránou a státie na stupni víťazov mi vyčaril nie len úsmev na tvári ale aj pocit z kvalitnej práce celého tímu.“ (Joži)
 6. „Spoločné hecovanie a motivácia dosiahnuť ako tím čo najlepší výsledok prispeli k mojim asi najlepším výkonom doposiaľ.“ (Števo)
 7. „Perfektná atmosféra, neskutočné zážitky, super makači, slabé ceny.“ (Mišo)
 8. „Jedno veľké dobrodružstvo, ktoré som si užíval plnými dúškami.“ (Dany)
 9. „Treba sa vyšťať pred behom aj keď prší.“ (Janči)
 10. „Jeden z najzaujímavejších behov čo sa týka atmosféry, ktorá pretrvala od štartu až po finiš.“ (Števo)
 11. „Byť plný hrdosti na to čo sme spolu dokázali, či ako družstvo alebo ako jednotlivci, doprial by som ten pocit raz zažiť každému.“ (Vlado)
 12. „Som veľmi rád, že som mohol byť súčasťou perfektne zloženého tímu a super partie chalanov.“ (Dany)
 13. „Moment keď som štartoval nočnú etapu v daždi s bolesťou hlavy a na trati som fúkol pomalších bežcov je na nezaplatenie.“ (Miro)
 14. „Beh OTKD 2017 si budem pamätať najmä vďaka víťazstvu, ktoré chutí výnimočne, keď ho môžete oslavovať v spoločnosti výnimočných ľudí, priateľov.“ (Maťo)
 15. „Veľké dobrodružstvo, ktoré by som si s týmto super kolektívom rád zopakoval.“ (Csabi)
 16. „Neopísateľný zážitok... stáť na pódiu so svojimi priateľmi, držať sa okolo ramien, skákať, kričať a užívať si chuť víťazstva po náročnom no aj tak zážitkovom víkende plnom zábavy.“ (Vlado)
 17. „Najviac sa mi páčilo, že niektorí aj napriek zraneniu či bolestiam nepoľavili a vydali zo seba maximum pre prospech tímu.“ (Števo)
 18. „Najlepší vankúš je stočená karimatka.“ (Janči)
 19. „Zážitok je každé odovzdávanie štafety medzi tou masou ľudí čakajúcich na svojho tímového bežca.“ (Dany)
 20. „Potešil ma výsledok, všetci sme do toho dali srdce a bojovného ducha a to sa odrazilo na výhre.“ (Csabi)

Pár minút pred štartom v Jasnej

O 24 hodín neskôr v cieli na Tyršovom nábreží v Bratislave

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *