Šesť tipov ako poraziť lenivosť

0
(0)

beat_lazinessminulom článku sme sa zoznámili s prokrastináciou – to slovo, ktoré doteraz neviem vždy správne vysloviť. Lenivosť alebo prokrastinácia je osobnou asistentkou mnohých z nás. A každý kto ju má sa jej chce zbaviť. Tento článok povie ako…

1. Uisti sa, že to chceš naozaj urobiť

Ak niečo nechceš robiť, tak kvalita výslednej práce bude slabá. Vytúžený výsledok sa nedostaví. Nemôžeme byť nadšení pre každú prácu, niekedy niečo treba urobiť či sa nám chce alebo nie. Na každej činnosti si nájdi niečo zaujímavé.

2. Odstráň všetko, čo ti stojí v ceste

Myslíš si, že budeš efektívne pracovať, keď budeš mať pri tom pustený televízor, v pozadí bude hrať rádio alebo ti budú vyvolávať známi každých 10 minút? Pri práci nesmie nič odvádzať tvoju pozornosť. Vypni všetko, čo ťa vyrušuje – skype, ICQ, gmail, a ostatné veci, čo radi na seba upozorňujú.

Na pracovnom stole sa zbav všetkého, čo nepotrebuješ k práci. Pozatváraj si nepotrebné stránky v prehliadači. Ak sa stále nemôžeš sústrediť, vypni si internet. Často nie je potrebný, iba odpútava pozornosť.

3. Urob to ako prvú vec

To najdôležitejšie daj na prvé miesto. Z činnosti, ktorú máš sklon odkladať, urob prioritu dňa. Ešte pred kontrolou mailov a iných vecí sa pusť do hlavnej náplne práce. Je super o desiatej dokončiť niečo, čo sme odkladali celé týždne. Ten pocit slobody je na nezaplatenie.

4. Pracuj jednoducho

Nehraj sa s formátovaním, farbami, blikajúcim textom. Dokonca si ani nevšímaj chyby. Na opravy bude čas neskôr, až bude hlavná práca hotová. Dobré je tiež nesledovať čas, pretože to nás len znervózňuje. Ak potrebuješ skočiť do určitého času, nastav si budík.

5. Začni

Nič viac nerieš. Začni a hotovo. Začať je polovicou úspechu. Už keď si do toho skočil, tak máš za sebou prvú a často aj najväčšiu prekážku. Povedz si, že to budeš robiť len 10 minút a začneš oveľa radšej. Tvoje podvedomie sa oveľa radšej pustí do práce na 10 minút ako na pár hodín.

6. Povedz, že urobíš niečo ešte ťažšie

Ak máš na vrchole zoznamu činností ťažšiu činnosť, tak ju potom s radosťou odložíš (plánovaná prokrastinácia) a venuješ sa tej ľahšej. Čiže tej, ktorú chceš urobiť.

Ak sa stále nevieš dokopať k práci, tak si polož otázky:

  • Naozaj to chcem urobiť? (Vráť sa k bodu č. 1)
  • Čo sa stane, ak činnosť odložím na neurčito?
  • Čo sa stane, ak to vôbec neurobím?

Páčilo sa ti odložiť prácu a čítať tento článok? Zdieľaj ho prosím s ostatnými.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *