Prečo si písať denník

5
(1)

dennik„Dnes sa začali dvojmesačné prázdniny. Cítim, že prežijem najúžasnejšie leto svojho života.“ To sú prvé dve vety v mojom denníku, ktorý som si zaviedol v sedemnástich. Naozaj to bolo skvelé leto, aj keď ho ďalšie odvtedy prekonali. Od 1. júla 2009 som v písaní nevynechal ani jediný deň. Ak chcete vedieť, aké benefity mi prináša denník a aké môže priniesť aj vám, tak čítajte ďalej.

Poznanie samého seba

Písanie uspokojuje základnú ľudskú túžbu — prejavenie vlastnej osobnosti. Denník umožňuje rozjímať o udalostiach, ktoré formujú náš život. Čítanie zápiskov nám umožňuje znova prežívať tie vzácne chvíle a pocity, ktoré v nás vyvolali.

Denník je skvelý nástroj k lepšiemu poznaniu samého seba. Pomáha odhaliť skryté súvislosti medzi vonkajším svetom a našimi pocitmi, prežívaním a správaním. Pomáha nám rozlišovať naše priority, čo je dôležité a čo menej. Môžeme si utriediť a prehodnocovať svoje myšlienky a ciele. Na papieri je to oveľa efektívnejšie ako len v hlave.

Tým, že si napíšeme príbeh, lepšie pochopíme zmysel udalostí a svojich spomienok, ktorým možno až tak dobre nerozumieme. Denník nám umožňuje spätne analyzovať svoje správanie. Na jeho stránkach sa môžeme obhajovať alebo pripúšťať čo sme urobili zle a vyvodiť poučenie.

Riešenie problémov

Kto si píše denník, skôr nájde riešenie svojich problémov. Je to jednoduchá a účinná metóda ako sa vyrovnať so zlými pocitmi, s vlastnými chybami a okolnosťami v našom živote. Svoje problémy uvidíme akoby z nadhľadu a v širších súvislostiach. Taktiež sa ľahšie vyrovnáme so svojimi zlyhaniami a chybami.

Denník môže v ťažkých chvíľach slúžiť ako skvelý terapeutický nástroj. Môžeme sa mu zveriť so svojimi pocitmi. Tým nechcem povedať, že máme byť uzavretý a nikomu inému sa nezveriť. Denník používajme iba ako doplnok pri hľadaní riešenia. Výhodou denníka je, že náš papierový kamarát veľa znesie – nemusíme sa kontrolovať a dávať si pozor na slová. Jednoducho môžeme písať tak, ako to práve cítime a nikto nás za to nebude súdiť.

Rozvoj osobnosti

Denník navyše prispieva k rozvoju našej osobnosti. Podporuje našu kreativitu. Učí nás vyjadrovať  a formulovať svoje myšlienky. Keď sa ohliadneme späť vidíme, aký pokrok sme vo svojom živote urobili.

V denníku je uchovávaná naša vlastná história, naše niekdajšie názory a postoje. Keď si listujeme vo svojom niekoľko rokov starom denníku, spätný pohľad vyvoláva príjemný pocit nostalgie. Vidíme, ako sa nám zmenilo myslenie a náš pohľad na svet. S odstupom času sa schuti zasmejeme sami na sebe a na tom, čo sme kedysi popísali.

Ako a o čom písať?

Skoro každý si už niekedy skúšal písať denník. Väčšina ľudí si ho však nepíše. Niektorí skončili už na prvej strane, väčšina po pár týždňoch a tí vytrvalejší vydržali a stalo sa to pre nich každodennou radosťou.

Na písanie je dobré nájsť si tiché a pokojné miesto. Nemusíme písať dlhé litánie každý deň. Niekedy stačí, že napíšeme stručne v bodoch najdôležitejšie udalosti dňa. Inokedy môžeme písať, čo nás trápi alebo čoho sa obávame. Môžeme písať o čom (alebo o kom) snívame. Alebo čo by sme chceli vo svojom živote zmeniť. Je väčšia šanca, že dodržíme svoje záväzky a ciele ak ich máme napísane.

V článku na Masterkurze zvanom Ako si písať denník nájdete štyri zaujímavé možnosti, čo si do denníku zapisovať.

Najväčším nepriateľom písania denníka je diaryphobia – fóbia, alebo strach z toho, že si náš denník niekto bude čítať. Tento strach potom spôsobuje, že nie sme tak otvorení a úprimní. Otvorenosť je pri písaní denníka dôležitá, preto je potrebné dbať na dobré zabezpečenie pred zvedavcami.

Denník je niekoľkominútová záležitosť. Táto malá časová investícia poskytne bohatú odmenu v podobe lepšej nálady a kvalitnejšieho života a o to predsa ide každému z nás.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

5 comments

  1. písanie denníka je možno často pudová záležitosť a patrí do života človeka,ako aj iné povinnosti ale čítanie denníka je tiež pudová záležitosť -najmä toho vlastného-

    • Kde si kupil taky dennik? Pisat mozes o vsetkom; spravidla existuju dva druhy – taky kde pises fakty dna, co si robil a potom emocny dennik, kde zapisujes svoje pocity ci uz radostne alebo problemy, ktore potrebujes vyriesit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *