Polyfázový spánok – výsledky

0
(0)

polyphasic_resultsUplynulé dva týždne som sa venoval experimentovaniu so spánkom. Snažil som sa spať len tri hodiny v noci a cez deň si trikrát zdriemnuť na 20 minút. Čo to polyfázový spánok je sa môžete dočítať v minulom článku. Teraz by som sa rád podelil o výsledky svojho experimentu.

Prvý deň bol úplne v pohode. Išiel som spať o 1:00 a vstal o 4:00 plný energie. Jeden deň sa dá vydržať aj bez spánku. Jediná zmena, ktorú som postrehol bola, že mi v ten deň všetko pripadalo smiešne. Smial som sa minimálne dvakrát viac ako obvykle. O 9:00 som si dal prvý šlofík, ale nestihol som ani zaspať. Takisto som dopadol aj pri šlofíku o 15:00 a 21:00. Oddýchol som si so zatvorenými očami, ale spánok to nebol. Veď keď sa v noci zas vyspím len 3 hodiny tak potom si telo bude žiadať aj ten spánok cez deň.

Hneď druhý deň som chcel ísť spať zas o 1:00 ale zaspal som už o pol hodiny skôr. Keď chcete ostať bdelý, tak neodporúčam si v posteli poležiačky čítať. To je asi to najhoršie, čo môžete urobiť. Premohli ma driemoty a vstal som o 4:00. Chcel som sa niečo učiť, ale nemohol som sa sústrediť. Preto som si sadol a pustil na notebooku film. Ráno o 9:00 som si dal šlofík, pri ktorom som už aj zaspal a čosi sa mi snívalo, len už si nepamätám čo (sen znamená, že som bol v REM fáze – presne tam, kde som chcel byť). Ďalšie šlofíky boli v pohode, podario sa mi zaspať. Za jeden deň si telo zvyklo.

Ďalší deň som išiel spať o 1:00. Budík nastavený na 4:00 ma nezobudil. Vstal som až o 6:30!  Budík je dosť hlasný, ale mne akoby sa v túto noc vypol sluch a zapol hluch. Prvý šlofík som si posunul kvôli neskorému vstávaniu na 10:00 a ostatné tiež na neskôr. Zaspal som. Odteraz som už nemal problém zaspať cez deň.

Ďalšie dva dni sa mi podarilo konečne držať sa pôvodného plánu a spať presne tri hodiny v noci a trikrát po 20 minút cez deň. Paráda, ale energie som mal menej. Mal som o štyri hodiny času viac, ale napriek tomu som nemal pocit, že by som toho stihol viac urobiť, akurát som stihol pozrieť viac filmov. Mimochodom, možno by ste sa čudovali koľko ľudí je skoro ráno na skype a facebooku online. Asi žijeme v dosť závislackej dobe.

Šiesty deň ma v noci znova nezobudil budík. Spal som šesť hodín namiesto troch. Preto som si ani nedal prvý šlofík ráno, ale až poobede. Cítil som trochu výpadky pamäte, ťažšie sa mi pri písaní denníka rozpamätávalo čo som robil včera. Možno to s mojimi novými spánkovými návykmi nesúvisí, ale predpokladám, že skôr áno.

Ďalšie dni sa mi nedarilo držať plánu. Cítil som sa tak akosi slabšie. Myseľ fungovala na 80%, telo asi na 50%. Po desiatich dňoch som sa rozhodol experiment ukončiť. Predpokladám, že keby polyfázový spánok fungoval, tak by sme takto spali všetci prirodezne. Na to proste nie sme vytvorení. Každopádne považujem to za super skúsenosť, ktorá mi pomohla lepšie spoznať samého seba a svoje možnosti. Už sa teším na ďalší experiment, som zvedavý čo ma napadne nabudúce. Alebo môžete dať nejaké tipy.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

3 comments

  1. Emil ..je to pekné dúfam že ďalší experiment bude menej sebatrýznivý..ja by som bez spánku umrel :D

  2. Ja práve skúšam ten bi-fázový (akurát trochu po svojom) už tretí deň a naopak čím ďalej tým mi to príde lepšie.. možno si spravil chybu v tom že si prešiel hneď na UM3 čo je bláznovstvo, ako môžeš telu len doslova „zo dňa na deň“ vziať 4 hodiny spánku, určite by som volil postupnú adaptáciu mal si začať buď s bifázovým alebo dual-core, chybu si ešte urobil v prehnanom dodržovaní pravidiel, pravidlá sú predsa nato aby sa porušovali a len tak prídeš nato čo je v rámci spánku pre teba najlepšie ;)

    • Prvé tri dni sú v pohode pri akomkoľvek režime spánku. Ale po pár dňoch už telo začne pociťovať dlh. Všade som čítal, že treba do toho vhupnúť nazar a najdôležitejšie je neporuušiť pravidlá. Človek sa vraj bude cítiť zle a unavene, ale po 2-3 týždňoch sa telo adaptuje a ten pocit je podobný znovuzrodeniu. Môžeš potom dať vedieť ako si dopadol pri tvojich bi-fázových pokusoch

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *