Náhrada skutočného života

0
(0)

dislikeRáno vstane a dá si cigaretu. Niekoľkokrát denne si musí zapáliť. Nedokáže sa poriadne sústrediť na prácu, keď si nezapáli aspoň raz za hodinu. Bez cigarety je nervózny a pociťuje to aj jeho okolie.

Iný príbeh. Ráno vstane a ešte ani nevylezie z postele, zoberie do ruky smartfón a pozrie si čo je nové. Čo jeho priatelia zažili. Koľko dostal lajkov na svoj posledný príspevok. V práci každú chvíľu odbieha do virtuálneho sveta. Vnútri ho zožiera, že sa na nič nedokáže poriadne sústrediť. „Teší“ sa z toho, že stíha prácu a ešte aj udržiavať sociálne kontakty.

Vie, že by chcel robiť niečo iné. Ale keď práve pribudol na stránke nový zábavný obrázok. Priateľka práve poslala krátke, len 4-minútové video, ktoré musí vidieť. Teraz hneď!

Má pocit, že najlepšie by bolo, keby sa na sociálnu sieť vôbec neprihlásil. „Ale veď je to super, môžem byť v kontakte s ľuďmi, ktorí bývajú stovky kilometrov ďaleko„, ospravedlňuje svoje konanie. A pritom si uvedomuje, že sa stretáva online aj s priateľmi vrámci jedného mesta.

Podvedome vie, že facebook vedie skôr k izolácii ako k socializáci. Načo sa bude ozývať známym? Prečo sa ich pýtať, čo majú nové, keď som vďaka internetu v obraze?

Nič nestíha, nevie kam sa uberať, jeho pozornosť je roztrieštená. Znižuje sa mu kapacita pre akúkoľvek organizovanú akciu a cieľavedomé konanie. Je pod papučou systému. Kde ho postavia tam je. Jeho myseľ je ľahko ovládateľná.

Menej je niekedy viac. Menej vnemov. Menej sa stresovať. Menej jedla. Menej pracovať. Snažiť sa o viac môže viesť k plochosti, povrchnosti a ľahkej ovládateľnosti. Zjednodušiť si život môže viesť k jeho obohateniu.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *