Mesto nekonečných možností

0
(0)

Eiffelova veža

Najnavštevovanejšie mesto na svete. Mesto módy. Najromantickejšie mesto na svete. Mesto nekonečných možností. Také a mnoho ďalších prívlastkov má Paríž. Pred pár týždňami som navštívil druhé najväčšie mesto v Európe.

Pre mnohých ľudí je to životný sen, na ktorý čakajú dlhé desaťročia. Veľa ľudí si povie, že je to nad ich možnosti, že sa tam nikdy nedostanú. Alebo to odložia do budúcnosti s nálepkou „možno raz“. Ja som si dal na začiatku roka záväzok, že sa tam toho roku dostanem aj keby som mal ísť sám a hoc aj pešo. Nakoniec sme išli skvelá partia dvanásť ľudí na autobuse cez cestovnú kanceláriu.

Bol to odvážny cieľ. Žiaden cudzí jazyk neovládam na takej úrovni, ako by som si prial. A výlet do Francúzska som si ako nezarábajúci študent predstavoval ako veľmi nákladný a ako niečo príliš pekné, aby to bola pravda už toho roku.

Zistil som, že v živote človek najviac potrebuje odvahu. Proste nebáť sa a ísť na vec. Zájazd pre dvanásť ľudí som vybavil za jedno dopoludnie. Trochu surfovania na internete, pár telefonátov a už sme to mali rezervované.

Paríž nesklamal. Je to naozaj mesto neobmedzených možností. Za tri dni sa určite nedá vidieť ani stotina z toho, čo mesto ponúka. Rád by som sa podelil o pár postrehov.

Louvre

Louvre

Obdivujem Gustava Eiffela, ktorý musel mať veľkú odvahu, aby pred sto rokmi vycapil do stredu mesta taký kusisko železa. Veď sa aj stretol s odporom Parížanov. Teraz si bez tejto železnej dámy Paríž ani nevieme predstaviť.

Mona Lisa je najznámejší obraz na svete. Je menší ako som si myslel. V Louvre je však neustále obkolesená stovkami turistov s fotoaparátmi, ktoré tak zbesilo cvakali, že mám pocit, že za rok vznikne viac fotiek Mony Lisy ako je obyvateľov na Zemi.

Paríž bez Monči a Eiffelovky by prišiel o miliardy eur. Tieto dva predmety prinášajú do mesta ročne milióny turistov, zabezpečujú stovky pracovných miest a generujú obrovský zisk. Majú nevyčísliteľnú hodnotu.

Dobrý sprievodca je na zájazde veľké plus. Mali sme takého, ktorý nerozprával len nezáživne žvásty o histórii a pamiatkach, ale vedel poradiť kde sa dá dobre nakúpiť. Kde sa dá za dobrý peniaz najesť a ako vyjednávať pri nákupe suvenírov. Tak, aby aj šetrná Slovač bola spokojná.

Uvedomil som si, že všetko je o ľuďoch. Najdôležitejšie je, aby partiu neopúšťal humor a aby sme zážitky mali s kým zdieľať. Na to potrebujeme podobne zmýšľajúcich a dobre naladených ľudí. Hovorí sa, že dovolenka je zrkadlom vzťahu. Ak máte so spolucestujúcimi dobré vzťahy, tak sa posilnia. Ak sú naštrbené, tak zo zájazdu nebudete mať dobré pocity. Potvrdzujem – je to pravda.

pariz, vyhlad z eiffelovky

Výhľad z Eiffelovej veže

Paríž nie je len mesto historických budov, katedrál a kostolov. Aj milovníci modernej architektúry si prídu na svoje. Keby som cestoval zo zaviazanými očami a vysadia ma v mrakodrapovej štvrti La Défense, tak mi ani na um nezíde, že som v Paríži. Skôr by som si myslel, že som v New Yorku. Uchvátila ma pestrosť. Stoja tu budovy najrozličnejších tvarov, farieb a použitých materiálov. Až 37 budov má výšku väčšiu ako 100 metrov.

Ak je človek unavený celodenným chodením, môže mať okolo seba neviem koľko nádherných obrazov, umeleckých diel alebo architektonických skvostov. Vtedy sa mu najviac páči jednoduchá lavička na sedenie.

Obrovskú radosť mi urobil fitnes park pri soche slobody. Je to niečo ako detské ihrisko, lenže pre dospelých. Dá sa tam vyblázniť do sýtosti. Na Slovensku by som to privítal s otvorenou náručou. Aj keď obávam sa, že u nás by taký park bol plný sprejerov, feťákov a pouličnej mládeže.

Vynikajúci nápad je plavba loďou po rieke. Geniálny spôsob ako za krátky čas vidieť z mesta čo najviac. Po niekoľkohodinovom chodení je to fajn relax. Príjemný vánok na tvári, pivo v ruke a kochanie sa výhľadom na nespočetné množstvo mostov a budov na pobreží Seiny.

Paríž ako mesto nesklamalo. Je tam toľko vecí, že tri dni je málo. Niekedy sa tam ešte vrátim. Ak to bude na bicykli, určite o tom napíšem.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *