Ideme na bicykloch do Chorvátska

0
(0)

Chorvátsko patrí dlhodobo medzi najčastejšie dovolenkové destinácie Slovákov. Minulý rok som si prešiel obdobím, keď ma lákali exotickejšie destinácie – navštívil som Ameriku a z Ázijského kontinentu Srí Lanku. Tento rok som sa spolu s kamarátmi rozhodol vrátiť k slovenskej letnej klasike, ale trocha si to okoreniť. Dobrodružná viacdňová cyklotúra bol môj sen už od detstva a tento rok dozrel čas, aby sa sen splnil.

Veľkým šťastím človeka je, keď má okolo seba ľudí, ktorí rozmýšľajú rovnako ako on. Mám to šťastie, že takých priateľov mám a tak nakoniec ideme do Chorvátska štyria, okrem mňa ešte Mišo, Vlado a Maťo. Našim cieľom nie je dostať sa tam čo najrýchlejšie, čo by sa dalo stihnúť za 3-4 dni. Namiesto toho plánujeme ísť až 9 dní z Košíc do našej finálnej destinácie – na Makarskú riviéru a cestou toho vidieť a zažiť čo najviac.

Trasa

Naplánovaná trasa je rozdelená na 9 úsekov a spolu meria približne 1200 kilometrov a môžete si ju pozrieť nižšie:

  1. etapa (150 km): Košice – Lučenec
  2. etapa (165 km): Lučenec – Komárno
  3. etapa (120 km): Komárno – Siofok (Maďarsko)
  4. etapa (165 km): Siofok – Varaždin (Chorvátsko)
  5. etapa (85 km): Varaždin – Záhreb (hlavné mesto Chorvátska si rozhodne netreba nechať ujsť)
  6. etapa (165 km): Záhreb – Senj (konečne more, Chorvátske pobrežie)
  7. etapa (140 km): Senj – Zadar
  8. etapa (80 km): Zadar – Šibenik
  9. etapa (120 km): Šibenik – Makarska (dorazíme do cieľa cesty)

Ani tejto trasy sa však striktne neplánujeme držať. V prípade nepriaznivého počasia, keď bude pršať si dáme deň od bicyklovania pauzu a keď budú horúčavy, čo zrejme budú, tak plánujeme jazdiť skoro ráno (3:30 – 9:30), prípadne podvečer a nebránime sa ani nočnej jazde :) Výhodou je, že teraz v júni a začiatkom júla sú najdlhšie dni a najkratšie noci.

Ubytovanie

Nemáme presne naplánované, kde budeme bývať. Ubytovanie objednávame maximálne na 1-2 dni dopredu. Pred odchodom z Košíc máme rezervované ubytovanie len na prvú noc v Lučenci, ďalšie budeme rezervovať priebežne. Chceme využívať najmä stránku airbnb.com, prípadne odporúčania známych. Dôležité je, aby sme mali bezpečné uschované bicykle a prístup k internetu – aby sme sa mohli o svoje zážitky priebežne deliť so svetom.

Výbava

Bicykel, kreditka a plavky. No dobre, berieme toho trocha viac, ale nie až toľko, ako keby sme sa chceli do Chorvátska presťahovať. Žiadne ťažké veci ako stany, spacáky zo sebou neberieme. Základné veci, ktoré vojdú do tašky na nosič pripevnenej nad zadným kolesom bicykla.

Bicykle máme všetci horské, niektorí sme si kvôli nižšiemu valivému odporu prehodili plášte na užšie s hladším dezénom, ktoré sú vhodnejšie na cestu.

Nie sme žiadni profesionálni cyklisti, naša doteraz najdlhšia cyklotúra zabrala 2 dni a mala približne 200 kilometrov. Teraz nás čaká 9 dní a najmenej 1 200 kilometrov. Ak chcete vedieť či sa nám to podarí zvládnuť, sledujte nás na facebooku: fb.com/najviac, kde budeme každý deň uverejňovať novinky a zážitky z tripu.

Odchádzame už v sobotu, 25.6.2016.

Neodkladajte svoje sny do budúcnosti, splňte si ich už toto leto :)

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *