Na bicykli k moru

0
(0)

Pred necelým mesiacom sa na tomto blogu objavil článok o plánovanej ceste do Chorvátska na bicykloch. Trip skončil a tento článok je jeho zhrnutím… ktoré krajiny sme navštívili, čo sme videli, kde sme spali, ako sme sa stravovali, koľko nás to stálo a nakoľko sme dodržali plánovanú trasu.

13508975_136611803428892_208228269094821574_n

Trasu dlhú 1200 km vedúcu troma krajinami, Slovenskom, Maďarskom a Chorvátskom sme mali rozdelenú na 9 etáp rôznej dĺžky, od 80 až po 165 km. Každú etapu sme mali v pláne odjazdiť za jeden deň a občas podľa nálady zaradiť oddychový deň:

  1. etapa (150 km): Košice – Lučenec
  2. etapa (165 km): Lučenec – Komárno
  3. etapa (120 km): Komárno – Siófok (Maďarsko)

Prvé tri etapy sme dali za tri dni a 4. deň bol oddychový – zrelaxovali sme pri maďarskom „mori“ – Balatóne. Po oddychovom dni sme sa už nevedeli dočkať prekročenia Chorvátskych hraníc a pokračovali sme ďalšie tri dni vkuse:

  1. etapa (145 km): Siófok – Nedelišće (Chorvátsko)
  2. etapa (105 km): Nedelišće – Záhreb (hlavné mesto Chorvátska)
  3. etapa (165 km): Záhreb – Senj (Chorvátske pobrežie)

Po týždni cesty a 6. etape sme prvýkrát uvideli more a hneď sme to patrične využili. Zaradili sme ďalší regeneračný deň a strávili sme ho kúpaním a potápaním v mori. Pred nami je teraz najkrajšia časť trasy vedúca medzi morom z jednej strany a vysokými horami z druhej:

  1. etapa (70 km): Senj – Novalja
  2. etapa (275 km): Novalja – Makarska

Ďalšie tri dni sme mali cestovať popri pobreží až do našej finálnej destinácie – Makarska. Avšak po ceste sme sa zdržali na ostrove Rab, kde sme sa preplavili trajektom aj s bicyklami. Navštívili sme tam Vladovu rodinu, ktorá tam dovolenkovala. Aby sme splnili časový plán, tak sme sa rozhodli spojiť posledné dve a pol etapy do jednej a prešli sme 275 km. Občasné mikrospánky v sedle bicykla sa nám podarilo prekonať bez ujmy na zdraví.

Bez ujmy obstáli aj naše bicykle. Za celý čas sa nevyskytol jediný závažný problém. Ja s Mišom sme nedostali za celý čas ani jeden defekt, Vlado dostal až tri, čo je ale vzhľadom na počet odjazdených kilometrov v norme. Ani raz nepršalo, nefúkalo, nebola zima – aj počasie bolo perfektné.

Finálna fotka pri tabuli Makarska zachycuje celú tú únavu a kilometre do jedného záberu. Šampanské, s ktorým nás čakala kamarátka Simka prišlo vhod a veľmi nás tým potešila.

13620243_144214169335322_4680681921355430691_n

Neriešili sme dopredu, kde budeme spať. Keby sme si mali všetko podrobne naplánovať už doma, asi by sme sa zbláznili. Nevedeli sme kde sa zdržíme a ako dlho. Preto sme mali objednané ubytovanie iba na prvú noc v Lučenci. Tam sme si zabookovali penzión na druhú noc v Komárne. Pri Balatóne a pri mori sme hľadali na blind – do 15 minút sme vždy našli niečo slušné za dobrú cenu. V niektorých Chorvátskych mestečkách som mal pocit, že je tam na prenájom pre turistov úplne každý dom. Vo vnútrozemí sme využívali službu airbnb, kde sa dá zohnať ubytovanie na celom svete za dobrú cenu.

Nebrali sme so sebou spacáky, stany a veľa inej zbytočnej záťaže. Pred odchodom som sa vážil a aj s bicyklom a batožinou som nepresiahol 100 kg :)

Keď bicyklujete denne priemerne 100 kilometrov, tak potrebujete aj náležite jesť. Išli sme naľahko a viac než zopár müsli tyčiniek sme so sebou nenosili. Zastavovali sme priebežne pri reštauráciách, obchodoch alebo v noci pri benzínových pumpách. Vždy sme našli niečo otvorené.

Spiatočná cesta viedla naspäť do Splitu, aj keď sme sa dušovali že toto vyslovene anticyklistické mesto už nenavštívime. Zistili sme, že lístok na loď do Talianska stojí 55 € + 7 € bicykel. No nekúp to. O 24 hodín od tohto spontánneho rozhodnutia sme už sedeli na palube a sledovali ako sa vzdiaľujeme od Chorvátskeho pobrežia a blížime sa k Talianskemu.

Posledné štyri dni dovolenky sme strávili jazdením po Talianskom pobreží – Ancona, Rimini, Ravenna a najdlhší bol dvojdňový výlet v Benátkach. Video na konci článku povie viac ako tisíc slov. Z Benátok sme to za 24 hodín dali domov do Košíc vlakom.

Ak máte nejaký cestovateľský sen, uskutočnite ho čo najskôr. Presvedčili sme sa, že k netradičnej dobrodružnej dovolenke nepotrebujete veľa plánovania, ideálne podmienky a už vôbec nie veľa peňazí. Stačí trocha odvahy a skvelú partiu ľudí, s ktorými sa nebudete nudiť a ktorí si navzájom pomôžu.

Edit: naša dobrodružná cesta sa dostala do Televíznych novín:

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *