Dobrovoľný hlad

0
(0)

hungerNa tri dni som sa stal človekom, ktorý sa rozhodol vôbec nejesť, aj keď je všade pokušenie v podobe chutných jedál. V očiach niektorých som bol samovrah alebo aspoň čudák, no túžba vyskúšať to na vlastnej koži bola veľmi silná. Rád sa podelím o svoj zážitok.

Som na svete vyše 8 000 dní, ale takých dní, že by som vôbec nič nejedol bolo iba toľko, že by sa dali spočítať na ruke človeka, ktorý žije v blízkosti Černobyľu. Už predtým som vyskúšal niekoľko jednodňových pôstov, ale keď chcete zažiť poriadny hlad, tak sa jedla musíte vzdať na dlhšiu dobu.

Prečo to skúsiť

Už len to, že to bolo niečo nové, bola pre mňa dostatočná motivácia. Vaša tráviaca sústava pracuje neustále od narodenia a poteší sa, keď ju odbremeníte na pár dní. Telo sa naučí efektívnejšie pracovať s tým čo má k dispozícii a nebude energiou zbytočne plytvať.

Navyše budete mať viac času. Bežne minimálne hodinu denne strávite prijímaním potravy. S tým časom si nenamýšľajte, že stihnete toho viac. Budete viac spať a oddychovať. Čas sa dá dobre využiť na nazretie do svojho vnútra a premyslenie si ďalších krokov v živote.

Čo vás môže odradiť

Hlad. Ten sa dostaví hneď v prvý deň. Telo vám povie: Hej, čo to robíš, bežne zvykneš o takom čase jesť. Nepočúvajte ho, keď chcete vydržať. Na tretí deň pocítite ešte intenzívnejší hlad, ale po chvíli to prejde.

Skôr či neskôr sa dostaví pocit únavy. Telo začne páliť tukové zásoby a v nich sú viazané aj toxíny, ktoré vám spôsobia, že sa vás bude bolieť hlava. Môžete byť unavený a podráždený.

Skúsim to opäť

Nepríjemné pocity sú normálnou odozvou organizmu na stresovú situáciu. Po dvoch dňoch sa objavia už aj príjemné pocity. Pocit ľahkosti a mentálnej výkonnosti. Akoby ste lietali a zrazu boli plní energie.

Určite to stálo za to. Dalo mi to zdravotné bonusy, opäť posunúť latku toho, čo organizmus dokáže, nájsť v sebe dostatok sebaovládania. Vzalo mi to dve kilá, ktoré som za ďalšie tri dni nabral späť. To je aj upozornenie pre tých, čo si myslia, že schudnú. Hladovkou neschudnete, ba naopak, prepnete si telo do šetriaceho režimu.

Ak máte s dobrovoľnou hladovkou skúsenosti, podeľte sa s nimi dole v komentároch.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

1 comment

  1. Nazdar
    Mas zaujimavy a inspirativny blog!
    Fasting som skusal zatial max. 24 hodinovy, cim je clovek dalej, tym ma menej schopnosti koncentrovat sa ale dlhodobe vyhody su velmi pozitivne.

    Ako namet na test odporucam davat si par tyzdnov silne caje zo zensenu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *