Desaťdňová skúška

0
(0)

vitarian-hroznoVerím, že každý z vás počul o vegetariánstve, prípadne o vegánstve. Ale počuli ste už o vitariánstve? Vitariáni jedia iba „živú stravu“,  to znamená iba potraviny rastlinného pôvodu, ktoré neprešli tepelnou úpravou. Nič varené, pečené, smažené. Žiadne mäso, mlieko, syr, dokonca ani žiadne pečivo. Jedia vôbec niečo? Vitariáni sa živia iba ovocím, zeleninou, orechmi a semienkami. To všetko len v surovom stave. Do úvahy prichádzajú aj surové obilniny (napr. ovsené vločky) a sušené ovocie. Keďže rád experimentujem rozhodol som sa vyskúšať takýto životný štýl na desať dní. Rád by som v krátkosti zhrnul ako to u mňa počas tých desiatich dní vyzeralo.

Najprv chcem uviesť aké výhody má tento štýl stravovania, čo ma v podstate motivovalo vyskúšať si to. Vitariáni argumentujú tým, že živá strava je pre telo najprirodzenejšia a mali by sme ju konzumovať v takej forme ako ju nájdeme v prírode. Nič viac než to, čo vyrastie nepotrebujeme. Varením, pečením a inými úpravami sa  v jedle ničia vitamíny, enzýmy a ďalšie potrebné látky. Ponuka plodín v prírode je veľmi bohatá a poskytuje všetko, čo naše telo potrebuje.

Motivoval ma aj biblický príbeh opísaný v prvej kapitole knihy Daniel. Traja hebrejskí mládenci a Daniel odmietli jesť kráľove lahôdky a poprosili hlavného dvorného úradníka, aby ich podrobil desaťdňovej skúške, počas ktorej im dával jesť iba zeleninu a na pitie iba vodu. Na konci desiatich dní boli mládenci múdrejší a vyzerali lepšie ako všetci ostatní, ktorí jedávali lahôdky.

Pred skúškou som dôkladne oboznámil rodinu s čím sa má zmieriť počas nasledujúcich desať dní. Nakúpil som si dve kilá orechov, mandlí, kešu a slnečnicových semienok atď. plus nejaké ovocie na začiatok. V jeden januárový pondelok som začal. Na raňajky jablko, banán, mango a asi 2 hrste orechov. Na obed som mal väčšinou zeleninu najrôznejšieho druhu so sezamovými semienkami a panenským olivovým olejom. Večera rôzne, podľa toho na čo som mal chuť.

Čo sa týka množstva, nijako som sa neobmedzoval, jedol som dokým som vládal alebo dokým mi chutilo. Je až neuveriteľné, že som ani raz za tých desať dní necítil hlad. Nikdy som sa ani neprejedol. Naučil som sa pomerne rýchlo vnímať signály svojho telo a ono vedelo najlepšie kedy má dosť. Ani raz som nemal pocit plného brucha ako pri varenej strave. Možno ten pocit poznáte – po výbornom obede zrazu pocítite únavu a najradšej by ste si na pár minút zdriemli. To sa mi ani raz nestalo.

Ochutnal som množstvo exotických druhov ovocia o ktorých som ani nevedel, že existujú. Napríklad predtým som netušil, že v našich supermarketoch sa dá kúpiť čakanka a netušil som, že existuje ovocie, ktoré sa volá pitahaya. Mimochodom je moc chutné. Zistil som, že takýto výnimočný životný štýl má aj ďalšie výhody. Človek ušetrí čas na prípravu jedla. Zoberiem jablko alebo ošúpem mrkvu a môžem jesť. Nemusím pol hodiny čakať, kým sa niečo uvarí. Umývanie riadu zabralo dve minúty denne, pretože som skoro nič nezašpinil.

Počas prvých piatich dní som občas dostal chuť na čokoládu, ale po pár dňoch ma prešla. Už mi nechýbala. A podvečer ma trochu bolela hlava z toho, že som vysadil sladkosti. Nebolo to ale nič neznesiteľné. Ďalšie dni si už telo zvyklo a bolesti prešli. Posledné tri dni mi dokonca stačilo spať len šesť hodín. Zobudil som sa ešte pred budíkom. Bežne spím asi o dve hodiny dlhšie. Počas týchto dní som cítil, že mám stále dostatok energie. Hladina energie nekolísala, ale bola na stálej úrovni.

Bola to dobrá skúsenosť, podarilo sa mi vydržať. Rodina ma občas podporovala, občas provokovala dobre rozvoniavajúcim obedom, či čokoládou. Posilnila sa aj moja vnútorná sila, vytrvalosť a sebaovládanie. Myslím, že by som dokázal takto žiť aj dlhšiu dobu, ale po desiatich dňoch som sa rozhodol skúšku ukončiť. Samozrejme treba žiť zdravo a tieto prirodzené potraviny by mali tvoriť hlavnú súčasť nášho jedálnička, ale nič vážne sa nestane ani keď budeme jesť iné veci a občas si doprajeme nejakú sladkosť.

Na záver ešte pridávam dve fotografie, ako vyzeral môj bežný obed. Mňam.

 vitarian-obed

vitarian-obed

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

1 comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *