Ako zmeniť svoje zvyky

0
(0)

levitationOd zajtra od základov zmením svoj život! Začnem vstávať skôr, prestanem jesť sladkosti, budem pravidelne behať. Večery prestanem tráviť pri seriáloch.“ Aj vy ste si už niekedy povedali podobné slová? Prečo sa stále na svoj „nový život“ iba pripravujeme a po pár dňoch zlyháme? Ak chcete vedieť ako to zmeniť, tento článok je pre vás.

Prečo je zmena náročná

Naše zvyky tvoria našu identitu. Určujú to, kým sme. Nás mozog sa každej zmene bráni. Má strach, že budeme niekým iným. Bojí sa zmeny, pretože nadobudneme pocit, že strácame sami seba. Čím väčšiu zmenu sa chystáme urobiť, tým viac naše telo bojuje proti nej. To na čo sme zvyknutí, je jednoducho pohodlie a istota. Zmena predstavuje veľkú námahu s neistým koncom. Náhlu zmenu zvykov, ktoré sme si nevedomky budovali roky, nie je možné uskutočniť naraz, ale treba ísť na to postupne.

Urob čo najmenej

Namiesto toho, aby ste od základov zmenili svoje stravovacie návyky zo dňa na deň, urobte menší krok – prestaňte si sladiť kávu. Táto zmena je oveľa jednoduchšia a je takmer isté, že bez väčšej námahy ju zvládnete. Po určitom čase si pridajte ďalšiu malú zmenu. Veľká zmena by takmer s istotou znamenala po návrat k pôvodnému režimu. Je lepšie napredovať pomaly, ako poriadne skočiť, ublížiť si a vrátiť sa späť na štart.

Robenie veľkých zmien je náročné na čas a energiu. Vyčerpáme sa len tým, že si robíme dokonalý plán zmeny, ktorý aj tak nebudeme schopný dodržať. Namiesto toho malý krok vpred netreba dlho plánovať a nový zvyk si rýchlejšie osvojíme.

Maximálne jedna zmena naraz

Keď príde na zmeny, máme tendenciu zmeniť všetko naraz. Chceme doslova urobiť revolúciu v svojich návykoch. Mozog potom nevie na čo sa má sústrediť skôr a my sa rýchlo vrátime k predchádzajúcemu životnému štýlu. Je dôležité pracovať naraz iba na jednej veci. Nové neurónové spojenia sa v mozgu vytvoria a upevnia za približne jeden mesiac. Teda mesiac je doba, počas ktorej si osvojíme jeden návyk. Viem, že by ste najradšej zmenili celý život zo dňa na deň. Ale takto to nefunguje. Bolo by to ako keby ste sa pokúšali zastaviť rozbehnutý vlak streľbou so vzduchovky. Preto si poriadne osvojte jeden návyk a potom sa pustite do ďalšieho.

Správny postoj k zmene

Na zmenu sa musíte tešiť. Nemôžete ju brať ako niečo ťažké, lebo ťažké veci máme tendenciu zjednodušovať. A čo urobíte s ťažkou zmenou? Po pár dňoch si poviete: „Veď som žil aj predtým.“ Musíte ju vnímať ako niečo prospešné, čo prinesie samé pozitíva. Dôležitý je postoj s akým ideme zmenu uskutočniť…

Zlý postoj: Snažím sa na sebe pracovať a niečo zmeniť. Je to ťažké, ale beriem to vážne.

Dobrý postoj: Robím jeden experiment, perfektne sa pri tom bavím a sám som zvedavý ako to dopadne.

Zlý postoj vyvoláva v našom mozgu znechutenieúnavu. Sme odradení skôr než začneme. Dobrý postoj nás nabíja energioudáva chuť ihneď sa do toho pustiť.

Ak chceme byť kvalitná, vyrovnaná osobnosť musíme preskúmať svoje zvyky a nechať si len tie, ktoré sú pre nás užitočné. Tých škodlivých sa musíme nemilosrdne zbaviť a nahradiť ich nejakými prospešnými. Veľa šťastia na ceste za lepším životom.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

1 comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *