Afirmácie – povedzte si čo chcete

0
(0)

rocksChcete zmeniť nejakú črtu vašej osobnosti? Chcete byť zdravší, mať viac peňazí, byť obľúbenejší alebo hocičo iné? V prvom rade potrebujete nastaviť svoje myslenie tak, aby ste boli schopní prijať nové veci do vášho života. A práve v tom vám pomôžu afirmácie.

Afirmácia je pozitívne tvrdenie. Nejaká veta, ktorá hovorí o niečom čo chcete. Slúži na presvedčenie samého seba. Dokáže zmeniť postoje a názory človeka. Príklady afirmácii:

  • Je pre mňa normálne byť víťazom.
  • Som schopný a zručný človek.
  • Mojim zámerom je byť efektívny a zdatný.
  • Do konca roka zarobím 2500 eur.
  • Je normálne, že ma ľudia milujú.
  • Som magnetom kreatívnych myšlienok.

Predstavte si, že si takú vetu hovoríte niekoľkokrát denne. Aj keby to nebola pravda, tak stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou. A tu to platí doslova. Pesimistickí, neúspešní a zakomplexovaní ľudia o sebe zmýšľajú negatívne (nič sa mi nedarí, všetko vždy pokazím, nikto ma nemá rád a podobne). Afirmácie nič za nás neurobia, ale preprogramujú naše myslenie, ktoré nás potom motivuje k činom. A potom dosahujeme, čo si zaumienime.

Ako to funguje

Afirmácia je ako inzerát. Ako reklama pre samého seba. Tvorcovia reklám nás presviedčajú o úžasných schopnostiach ich výrobku. Prečo nevenovať pozornosť sám sebe a nepresvedčiť samého seba o tom, aký úžasný človek som?

Možno vám to príde ako obyčajné vymývanie mozgu. A veru máte pravdu. Ak v svojej hlave nosíte neužitočné názory a presvedčenia, je potrebné ho poriadne prepláchnuť. Tak vznikne priestor pre prospešné myšlienky.

My všetci sa už od malička učíme opakovaním. Skúšali sme chodiť, až kým sme sa to nenaučili. Opakujeme určitú činnosť, až kým sa nám začne dariť. Ak by reklamu v televízii pustili iba raz nemala by žiadny efekt. Potrebujeme ju vidieť opakovane, až kým si daný produkt nekúpime. Ak si opakujeme, že vždy všetko pokazíme, tak potom to tak aj dopadne. Afirmácie fungujú tiež vďaka opakovaniu. Ak si budete opakovať, že ste schopný, tak sa za schopného človeka budete časom považovať. A bude sa vám aj viac dariť.

Ako si zostaviť afirmácie

Afirmáciou nemôže byť každá veta. Aby bola účinná a dosiahla čo najlepší efekt, tak potrebuje spĺňať určité kritéria…

Pozitívna – musí hovoriť o tom čo chcem, a nie o tom čo nechcem. (Namiesto vety: Nechcem byť chorý si hovorte chcem byť zdravý.)

Stručná – žiadne dlhé súvetie, ale čo najjednoduchšia trefná veta

Konkrétna – nesmie byť neurčitá, ale musí byť jasné čo je cieľom

Vzbudzuje emócie – emócie sú hnací motor nášho života, preto používajte v afirmáciách slová, ktoré vzbudia pozitívne emócie ako je nadšenie, vzrušenie, radosť a šťastie

Neodporujú si – je nezmysel opakovať si dve tvrdenia, ktoré si vzájomne odporujú

Nemáte zázračnú moc. Pomocou omieľania nejakých viet nedosiahnete všetko. Nemôžete zmeniť druhých ľudí ani okolnosti. Pomocou nich sa môžete motivovať ku práci, dodať si odvahu a sebavedomie. Ale potom už musíte začať konať.

Pridajte sa na novovytvorenú facebook fan page Afirmácie a čítajte na svojej nástenke denne obrázkové afirmácie, ktoré vás pozitívne naladia a dodajú sebavedomie…

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *