7 najlepších vecí, ktoré sme videli v Nórsku

4.8
(5)

Začiatkom júna som mal možnosť stráviť spolu s Palim a Megi dva týždne v Nórsku. Prenajali sme si auto a dokopy sme najazdili po Nórsku 2100 kilometrov. V tomto článku zhrniem 7 vecí, ktoré sa mi najviac páčili. Ak sa chystáte do krajiny fjordov a polárnej žiary môžete sa inšpirovať.

7. Vettisfossen

Najvyšší nórsky vodopád. So svojou výškou 275 metrov sa zmestí aj do TOP 300 najvyšších vodopádov na svete. Túra k vodopádu sa začína v dedine Øvre Årdal a trvá približne dve hodiny. Už po ceste k vodopádu nás čakala nádherná príroda. V polovici túry sme si mohli zvoliť ísť dole k vodopádu, alebo hore. My sme sa rozhodli vychutnať si krásu padajúcej vody zdola.

Najvyšší nórsky vodopád – 275 metrov.

 

Cesta k vodopádu je naozaj dobrodružná.

 

6. Oslo

Hlavné mesto Nórska. V ňom sme strávili posledné tri dni nášho tripu. Zaujala nás budova opery (Opera House) svojou nevšednou architektúrou. Navštívili sme aj múzeum lodí (The Fram Museum a Museo Polar Ship) a centrum mesta, kde je niekoľko pamiatok vrátane kráľovského paláca (The Royal palace) s jeho záhradami.

Odporúčame vymeniť auto za bicykel. Je tu prepracovaný systém mestských bicyklov, ktoré majú stanice na každom kroku. Pomocou mobilnej aplikácie je možné odomkúť bicykel a jazdiť. Po jazde je možné vrátiť ho v ktorejkoľvek stanici. My sme si kúpili členstvo na 24 hodín, ktoré stojí 49 NOK (5,18 €). Za ročné členstvo je potrebné zaplatiť 299 NOK (cca 32 €). (zmieňovaná appka: oslobysykkel.no)

Budova Opera House v Osle.

Oslo je najzábavnejšie a najlacnejšie preskúmať zo sedadla bicykla.

5. Galdhøpiggen (2469 m. n. m.)

Najvyššia hora Nórska a zároveň celej severnej Európy. Pri dobrom počasí vidno z hora plochu 35 tisíc km², čo je viac ako rozloha východného a stredného Slovenska dohromady. Na vrchol vedie menej náročná cesta z turistickej základne Juvasshytta (1850 m. n. m.) a náročnejšia zo základne Spiterstulen (1100 m. n. m.). My sme si samozrejme zvolili dlhšiu cestu, ktorá neprekonáva ľadovec a dá sa ísť bez sprievodcu. Na túru je potrebné vyhradiť si celý deň.

Vrcholová foto – Galdhøpiggen (2 469 m. n. m.). Výhľad komplikovala hustá hmla.

4. Lærdalský tunel

Najdlhší cestný tunel na svete s dĺžkou 24,5 kilometrov. Na troch miestach je v tuneli je vybudovaná hala pripominajúca jaskyňu. Strop jaskyne je osvetlený modrou farbou a steny žltou. Celé to pripomína vychadzajúce Slnko a pomáha vodičom sústrediť sa.

Pre porovnanie, náš najdlhší cestný tunel, Branisko, má necelých 5 kilometrov. Náš stál 282 miliónov € a staval sa 6 rokov. Lærdalský tunel postavili za 5 rokov s rozpočtom 111 miliónov €. Ako je možné, že Nóri dokážu postaviť 5x dlhší tunel za kratší čas a s 40% nákladov? To pre nás ostáva záhadou. Možno aj preto majú Nóri 900 tunelov, kým my ich máme 36 (vrátane tých plánovaných; zdroj). Pritom čo sa týka počtu obyvateľov, sme s Nórskom veľmi podobné krajiny.

Zrýchlenú, vyše 20-minútovú jazdu tunelom si môžte vychutnať v tomto videu, ktoré sme na tripe natočili.

3. Bergen

Druhé najväčšie a zároveň najkrajšie nórske mesto. Leží priamo na fjorde a medzi siedmimi horami (áno doslova medzi siedmimi horami: zdroj). Na jednu z hôr sme si vyšli a užili si výhľad na mesto.

Odporúčame navštíviť mestskú štvrť Bryggen, ktorá patrí do svetového dedičstva UNESCO. Je charakteristická typickými historickými domami. V minulosti tu bolo hlavné centrum obchodu v severnej Európe.

Najzaujímavejšia mestská časť Bergenu – Bryggen.

Výhľad na Bergen.

2. Trolltunga

V preklade „trolí jazyk“. Ide o skalu, ktorá vytŕča nad priepasťou s jazerom. Presne ako vyplazený jazyk. Skala a celé okolité prostredie je veľmi fotogenické. Viacero rebríčkov cestu k Trolltunge radí medzi najkrajšie túry na svete.

Poznáte ten pocit sklamania, keď prídete na nejaké miesto, tak to tam vyzerá úplne inak ako na fotkách na internete? Tak toto miesto je výnimka. Trolltunga poskytla výhľad presne podľa očakávaní. Užiť si tento kráľovský pohľad nie je zadarmo – na túru je potrebná dobrá kondícia a vyhradený celý deň.

Trolltunga – zábradlie tam vraj nenamotnovali preto, aby bol zachovaný prírodný vzhľad skaly.

1. Uvedomelosť Nórov

To najlepšie z Nórska na záver. Najlepší sú v Nórsku ľudia a ich mentálne nastavenie. Pravidelne sa umiestňujú na horných priečkach v rebríčkoch najšťastnejších ľudí na svete (zdoj). Cítia spoločenskú zodpovednosť a zodpovednosť za životné prostredie. Nie sú tam korupčné kauzy. Hoci zarábajú v priemere takmer 5000 € mesačne, jazdia na bicykloch alebo elektromobiloch. Majú 13 nositeľov Nobelovej ceny. V mnohom nám môžu byť príkladom.

Mať chatu pri jazere je v Nórsku samozrejmosť. Mať chatu bez jazera je vzácnejšie.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.8 / 5. Vote count: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *