3 univerzálne zákony, ktoré platia v celom vesmíre

5
(2)

galaxyInternet je plný hocijakých rád a pravidiel, ktoré sľubujú, že ak sa nimi budeme riadiť, budeme šťastnejší, zdravší, bohatší, múdrejší… Niektoré naozaj fungujú, niektoré menej a niektoré len niekedy. V tomto článku sú uvedené tri zákony, ktoré platia vždy a všade a to nielen na tejto planéte, ale v celom vesmíre.

1. Zákon príťažlivosti

Buďte radšej hviezda ako planéta.

universeCelý vesmír drží pokope vďaka príťažlivým silám. Vďaka tejto sile predmety držia na Zemi a neodletia do vesmíru. Od malých neviditeľných atómov až po obrovské, nepredstaviteľne veľké kopy galaxií.

V ľudovej slovesnosti máme o zákone príťažlivosti dve porekadlá:

 1. Vrana k vrane sadá.
 2. Protiklady sa priťahujú.

Ktorý z nich skutočne platí? Neodporujú si vzájomne? Platia obidve! Máme tendenciu obklopovať sa ľuďmi, vecami, zážitkami, ktoré sú nám podobné. S ktorými sme „na jednej vlne“. No niekedy život usúdi, že sa potrebujeme niečo naučiť, pošle nám do cesty úplný protiklad – niečo, čomu ani sami nechápeme. Nepriťahujeme k sebe to čo si želáme, ale to čo práve potrebujeme.

Vo vesmíre malé mesiace obiehajú okolo planét, tie zasa okolo žiarivých hviezd, ktoré im dávajú potrebnú energiu. Rovnako je to aj v našej spoločnosti. Slabí ľudia, ktorí si neveria hľadajú sebavedomých vodcov a lídrov, okolo ktorých by mohli „pobehovať“. Hviezda sa bez planéty zaobíde, tej stačí jej vlastná energia. Buďte radšej hviezda ako planéta.

2. Zákon príčiny a následku

Ak budem robiť to, čo robia všetci, budem ako všetci – priemerným človekom a nič viac.

 • Bez vetra sa ani lístok na strome nepohne.tree
 • Kto čo rozsieva, to bude žať.
 • Ako si kto ustelie, tak bude spať.

Je mnoho výrokov, ktoré hovoria práve o zákone príčiny a následku. Nič sa nedeje samo od seba, všetko má nejakú príčinu. Ako môžeme tento zákon využiť vo svojom živote? Možno tak, že sa nad sebou zamyslím a poviem si: Som spokojný so svojím životom (následok)? Ak áno, tak mal by som pokračovať v tom čo robím. To čo robím je príčinou toho, ako vyzerá môj život. Ak nie som spokojný mal by som niečo zmeniť (zmeniť príčinu).

Ak budem robiť to, čo robím doteraz, budem aj dostávať a zažívať to čo doteraz. Ak budem robiť to, čo robia úspešní ľudia, tiež budem úspešný. Ak budem robiť to, čo robia všetci, budem ako všetci – priemerným človekom a nič viac.

3. Zákon periodického priebehu života

Život je ako horská dráha: raz si hore, raz si dole. Ale je len na tebe, či budeš kričať alebo si naplno vychutnáš jazdu!

day_nightVo vesmíre všetky javy kmitajú z jedného extrému do druhého extrému. Prejavuje sa to striedaním dňa a noci. Leta a zimy. V našej spoločnosti obdobím rozmachu, prosperity a následne ekonomickou krízou. V našom živote máme obdobie, keď sme šťastí a všetko je super a potom obdobie, keď môžeme robiť čo chceme a cítime sa horšie.

Dôležité je uvedomiť si striedanie protipólov a naplno sa rozvinúť cez naše osobné leto a čo najpokojnejšie prečkať svoju zimu. Niekedy o niektoré veci prídeme, tak ako stromy na jeseň prichádzajú o svoje listy, či kométa počas obehu okolo Slnka príde o svoj chvost. Keď o niečo prídeme, je to preto, aby sme uvoľnili miesto niečomu novému a lepšiemu. Na jar všetkým stromom narastú nové listy. Život je ako horská dráha: raz si hore, raz si dole. Ale je len na tebe, či budeš kričať alebo si naplno vychutnáš jazdu!

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

2 comments

 1. Ahoj,
  v prvom rade pochvala za web. Velmi zaujimave!
  Na Slovensku nebude sebazlepsovanie a kuriozita zrejme nikdy mainstream (sme konzervativni) ale to asi vies.
  K tymto zakonom vesmiru by som este doplnil: „universe abhors vacuum“ vesmir neznasa prazdnotu.
  Kde je prazdno tam sa nic nestane a vesmir preferuje zmenu lebo len tak vznikne nieco nove.
  V prirode to vidno vtedy ak je nejake uzemie prazdne zachvilku bude obsadene zmenou a zivotom. Napr. z tohto pohladu aj burina je vzdy lepsia ako keby mala byt len hola zem.
  V politike sa hovori o mocenskom vakuu tj. ked krajinu nikto neovlada alebo je vlada slaba bude nahradena niekym ambicioznejsim a silnejsim z vonku.
  Myslim, ze sa daju najst priklady z roznych oblasti.
  Co si myslis o tomto zakone?
  Prajem peknu nedelu

  • Ahoj Michal,
   som rád, že sa ti môj web páči. Ja naopak verím, že ľudia sa chcú zlepšiť a už sa aj zlepšujú (aj na Slovensku)
   S tým zákonom súhlasím. Počul som o ňom ako o zákone zaplnenia vzduchoprázdna. Všade niečo je, dokonca aj vo vesmíre v medzihviezdnom priestore sa nachádza niečo čo vedci pomenúvajú ako temná hmota.
   Odhliadnuc od vesmíru, tak pre náš praktický život to má zmysel taký, že ak chcem zahrnúť do svojho života niečo nové, tak najprv pre to musím urobiť vo svojom živote priestor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *