10 vecí, ktoré sú na Srí Lanke iné ako u nás

0
(0)

Asi neexistujú dve rozdielnejšie krajiny a kultúry ako Slovensko a Srí Lanka. No napriek tomu som sa rozhodol napísať aspoň 10 rozdielov, ktoré vám pomôžu, pokiaľ uvažujete o návšteve tohto zázraku Ázie.

 1. Počasie. To si všimnete ako prvé hneď po vyjdení z letiska. Je jedno aký je mesiac. Je tam teplo a vlhko. My sme boli v novembri a 30°C bolo cez deň, v noci 25. Pršalo takmer každý deň, ale vždy sa rýchlo vyčasí.
 2. Doprava. Ak ste si mysleli, že ste dobrý šofér, vyskúšajte jazdenie v tejto ostrovnej krajine. Je úplne normálne, že sa na vás rúti v protismere auto a len o centimetre sa vyhnete zrážke. Ťažko sa opisuje správanie vodičov, lepšie bude ak si pozriete autentické videá z dopravy. Ak sa nestanete účastníkom dopravnej nehody môžete si gratulovať. Vlaky sú neuveriteľné lacné, neuveriteľne pomalé, ale je to zážitok. Na Srí Lanke sa nikto neponáhľa. Absenciu klimatizácie nahradzujú vždy otvorené dvere. Je zážitok sedieť v dverách namiesto sedadla a sledovať okolitú prírodu.2-doprava
 3. Dopravné prostriedky. Väčšina ľudí, možno aj 80% jazdí na tuk-tukoch, čo je motorizovaná trojkolka so strechou a bez dverí. Tie vozidlá sú užšie a do klasického jazdného pruhu vojdú aj dve vedľa seba. Zvyšok vozidiel tvoria nákladné autá, klasické osobné autá, autobusy a mikrobusy s turistami.
 4. Západ Slnka. Iba taký detail. Slnko tu zapadá oveľa rýchlejšie. Po západe Slnka je do 15 minút úplná tma. Je to spôsobené tým, že Srí Lanka leží veľmi blízko rovníka a na rovníku sa Zem otáča rýchlejšie.4-zapad-slnka
 5. Peniaze. Menou je Srílanská rupia. Ak sa pokúšate zohnať trochu tejto meny už na Slovensku, nepochodíte. Nemajú ju v žiadnej zmenárni ani banke. Najlepšie je vybrať si ju z bankomatu priamo na Srí Lanke. Často sa stalo, že bankomaty nemali dosť bankoviek, hlavne ak sme chceli vybrať väčšiu sumu.
 6. Ceny. Ťažko povedať, či je Srí Lanka lacná alebo drahá. Záleží či ste domorodec alebo turista. Veľakrát natrafíte na dvojité ceny. Vstupné do budhistických chrámov a národných parkov je pre turistov pomerne vysoké, domáci ho majú buď zdarma, alebo za zlomok ceny. Obchodníci vás často považujú za bankomat na peniaze a tak sa k vám aj správajú. O cenách sa dá na mnohých miestach úspešne vyjednávať.
 7. Jedlo. Národným jedlom je rice & curry, čo je ryža, zelenina a korenie a k tomu kuracie mäso alebo ryba. Dá sa zohnať v každej reštaurácii za dobré ceny (150-300 LKR). Domáci jedia rukami, nepoužívajú príbor. Personál v reštaurácii je prívetivý, no prostredie v mnohých reštauráciach nie. Plesnivé steny nie sú výnimkou. Jedlo vám nemajú problém zabaliť do novinového papiera. Veľmi obľúbené je chilli.
  Všade naďabíte na stánky s ovocím. Špecialitou sú banány, ktorých sme zjedli aj 5-10 za deň. Odporúčam tiež vypiť kokosovú vodu priamo z kokosa, ktorý vám pripravia pred očami. 100% bio raw food.
 8. Čaj. Symbol ostrova. Srí Lanka je tretí najväčší producent čajov na svete po takých gigantoch ako Čína a India. Dá sa kúpiť kvalitný cejlónsky čaj aj 10x lacnejšie ako v slovenských čajových e-shopoch. V reštaurácii je cena šálky čaju do 100 LKR (Srílanská rupia), čo je asi 70 centov. Najlacnejšie sme kúpili čaj za neuveriteľných 10 LKR.
  8-caj
 9. Príroda. Podľa mňa to najkrajšie na Srí Lanke. Nádherné hory, pláže, džungľa, vodopády. Je možnosť vidieť voľne žijúce slony, opice, morské korytnačky, gekony, varany, kraby, škorpiony a mnoho iného. Jediným neduhom je veľa komárov a v džungli vás môžu nepríjemne prekvapiť pijavice.
  9-priroda-2 9-priroda-1 9-priroda-3
 10. Turizmus. Pláže na juhu nie sú tak preplnené ako v Chorvátsku. More je aj v novembri príjemne teplé. Stretnete tu najmä Rusov, ale aj turistov z Európy a Ázie. Slovákov sme nestretli za celé dva týždne ani raz. Ubytovanie odporúčam hľadať na mieste, ponúk je dosť, na cene sa dá dohodnúť, čo pri rezervácii cez internet nie.

Na záver si ešte vychutnajte celé naše dva týždne vtesnané pod štyri minúty…

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *