10 rozdielov medzi USA a Slovenskom

5
(1)

usa_slovakiaJe to už vyše mesiaca, čo som prvýkrát v Amerike. Som rád, že sa mi tu podarilo dostať ešte počas štúdia, pretože NEcestovanie patrí medzi jednu z vecí, ktorú neskôr ľudia ľutujú. Napísal som 10  vecí, nad ktorými sa Slovák zvykne pozastaviť.

  1. Ceny v obchodoch sú uvádzané bez dane. Daň zaplatíte až pri pokladni.
  2. Jedlo. Čakal som, že žijeme v globálnom svete a väčšinu potravín budem poznať. No opak je pravdou. 95% potravín je iných ako u nás. Američania veľmi radi jedia. Nie je zriedkavé, že potravina je sladká aj slaná zároveň. Niektoré kombinácie sú fakt zvláštne.
  3. Rozdielny jazyk. Čím lepšie viete anglicky, tým lepšie sa tu máte. So základnou školou a dobrou angličtinou sa budete cítiť lepšie ako s inžinierskym titulom a iba základnou angličtinou.
  4. Zákony. Šoférovať môžete od 15 rokov. Piť alkohol až od 21. Niektoré zákony sú veľmi zaujímavé. Napríklad v Marylande, kde sa teraz nachádzam, si nemôžete prevesiť osušku cez zábradlie na terase domu.
  5. Ľudia na Slovensku sú ako balenie paralenu, v Amerike (najmä v New Yorku) sa viac podobajú na krabičku lentiliek. V jednej súprave metra nájdete aj 150 rôznych národností. 50 odtieňov žltej, hnedej, čiernej, červenej…
  6. Chodci a cyklisti chodia na červenú ak môžu. Policajti to akceptujú. Plynulosť premávky je tu dôležitejšia ako vyberanie pokút. Autá chodia na červenú, keď odbočujú vpravo. Semafory pre autá sú na opačnej strane križovatky ako u nás.
  7. Americká vlajka je všade. Ľudia sú tu oveľa viac nacionalisti. Vlajku majú na uliciach, na záhradach, doma na okne, niektorí chodia v americkej vlajke aj oblečení. Na Slovensku by mi niečo také pripadalo smiešne. Viete si predstaviť, že by v AquaCity v Poprade hrala každý deň o piatej slovenská hymna?
  8. Keď pracujete na Slovensku väčšinou máte šéfa. V USA máte lídra. Líder nemá problém urobiť aj tú najpodradnejšiu prácu ak treba. S takým prístupom som sa na Slovensku zatiaľ nestretol.
  9. Musíte si zvyknúť na iné jednotky… vzdialenosti sú v míľach, hmotnosť tovaru v librách (alebo uncách). Výška sa udáva v stopách. Kúpiť správne oblečenie je niekedy komplikovaná záležitosť.
  10. Minimálna mzda je 3x vyššia ako na Slovensku (umývača riadu v reštaurácii ocenia na viac ako manažéra u nás :)). Náklady sú tiež vyššie – hlavne bývanie a niektoré potraviny. Neplatí na oblečenie a elektroniku. To tu kúpite za lepšie ceny.

Rozdielov je viac, možno z toho bude ďalší článok. Čo ste si všimli vy?

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *